تبلیغات
مریم آزاد - حقوق زنان در دستاوردهای 11 ساله
مریم آزاد
همیشه خندیدن و آزادی
پنجشنبه 14 دی 1391

حقوق زنان در دستاوردهای 11 ساله

پنجشنبه 14 دی 1391

نوع مطلب :
نویسنده :مریم آزاد

دستاوردهای افغانستان در سال های اخیر در زمینه حقوق بشر بیانگر این حقیقت است که اشتباهات دیروز و عملکردهای امروز سبب تشویش راجع به فردا می شود. نقض حقوق بشر چه تبعاتی برای جامعه دارد؟ ملت نسبت به دولت و جامعه جهانی بی اعتماد است چرا که این مساله بعنوان ابزار یا عامل فشار مورد استفاده قرار گرفته است.

حقوق زنان در افغانستان نشیب و فرازهایی داشته است، عدم حضور دولتمردان در انظار عمومی همراه با همسران تحصیل کرده خود آیا چالشی برای جلب اعتماد یک کاندید زن در انتخابات ریاست جمهوری نیست؟
فعال حقوق زنان، پاسخ داد: برای داشتن کاندیدای زن بعنوان نماینده 52 درصد جمعیت افغانستان و اتحاد آرای زنان در گزینش کاندیدا نیازمند تأسیس حزب سیاسی زنان افغانستان هستیم.

آیا جامعه زنان افغانستان برای حفظ حقوقی که تاکنون داشته اند توانمندی اتحاد گروهی را دارند؟
محبوبه سراج، اظهار داشت: دردهای مشترک زنان فراتر از ارتباطات قومی نژادی است؛ معامله حقوق زنان برای پیوستن طالبان به حکومت نه تنها نگرانی فعالان مدنی بلکه نگرانی جامعه جهانی می باشد. در صورت قربانی شدن این قشر جامعه عملا افغانستان به سی سال قبل باز می گردد.

حقوق زنان و حقوق بشر چگونه در افغانستان نهادینه خواهد شد؟ آیا در آینده رعایت این حقوق جنبه عملی به خود می گیرد؟
وی در پاسخ اینگونه موضع گرفت که: همراستا دانستن حقوق زن و حقوق بشر بدین خاطر است که زن در هر اجتماع قشر آسیب پذیرتر و ضعیف تر است و در کشورهای جنگ زده بیشترین و بدترین حملات بر زنان صورت می گیرد.
85 درصد زنان افغانستان دارای سواد اولیه خواندن و نوشتن نیستند و با توجه به جمعیت 52 درصدی زنان در افغانستان توجه به قشر زنان بعنوان قشر قربانی نقض حقوق بشر ضرورت می باشد. متأسفانه این مساله دستاویز عده ای قدرت طلب سودجو گردیده که به نام حقوق زنان به منافع مالی دست یابند. آینده افغانستان تنها و تنها بدست خود افغانستانی ها ساخته خواهد شد نه جامعه جهانی نه تروریسم.

برای تحقق این امر چه باید کرد؟
فعال حقوق زنان، انسجام واقعی بعنوان یک ملت را تنها راهکار صلح و ثبات و در نتیجه احقاق حقوق زنان در افغانستان خواند. به اشتراک گذاشتن آگاهی ها و تبیین وظایف تک تک افراد در قشرهای مختلف جامعه برای اجرای تکالیف ایشان درمورد اکنون و آینده افغانستان زمینه ساز گذار کشور از بحران خواهد بود.

خشونت علیه زنان روبه افزایش است ولی چرا حقوق بشر در این زمینه اقدامی انجام نداده است؟ کاهش آمار بی سوادی در جمعیت زنان افغانستان چگونه امکان پذیر است و چه مقدار زمان نیاز دارد؟
محبوبه سراج، دستاوردهای حکومت یازده ساله را کم ولی قابل توجه برشمرد؛ کاهش آمار بی سوادی زنان از 96 درصد به 85 درصد و افزایش اساتید زن از 400 نفر به بیش از 4 میلیون نفر در کشور از این جمله است.

وی در خاتمه، جامعه مدنی را افراد اجتماعی توصیف نمود که از جنگل برآمده اند و قوانین مبتنی بر مدنیت می سازند تا بعنوان انسان زندگی بهتری داشته باشند. زنان قشر آسیب پذیر مطلق از انواع و اقسام فسادها و نقض قوانین بوده اند و اگر انتقال سیاسی صحیح صورت نگیرد قربانی خواهند ماند.

http://mckinneywmfgpldroc.jimdo.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 06:20 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on حقوق. Regards
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر